Flint wins CANUSA Games

Hamilton, ON, Canada / AM900 CHML

 

The host city, Flint, Michigan, has won the 57th CANUSA Games, taking 11 sports to Hamilton’s four.

 

FINAL SCORES FOR WEEKEND

FLINT 11                               HAMILTON 4

Baseball                                  Golf

Basketball                               Hockey

Gymnastics                             Tennis (Tie)

Skeet                                       Flag Football (Tie)

Soccer

Softball (default)

Swimming

Track and Field

Volleyball

10-PIN Bowling

Darts

                                   

MAYOR’S COMPETITION

100-Yard Freestyle Swim

Flint Mayor Dayne Walling and Hamilton Mayor Bob Bratinia were both disqualified for early starts.

                                                                                                                                                                                                                                                                        

BASEBALL

Sat. Aug. 9

12 and Under

Flint 12, Hamilton 4

 

14 and Under

Hamilton 10, Flint 2

 

16 and Under

Flint 5, Hamilton 4

 

18 and Under

Flint 8, Hamilton 3

 

BOYS BASKETBALL

Sat. Aug. 9

11 and Under

Flint 54, Hamilton 33

Ham. Scorers:

Ethan Foster 10 pts

Daren Clarke 8 pts

Joshua. Bellavia 6pts

Flint Scorers:

Keyon Menufield 12 pts

Devin Watts – 10 pts

 

12 and Under

Hamilton 63, Flint 54

Ham. Scorers:

Cale Calura 31 pts

Jacob Miraldo 14pts

Omeechi Williams 10pts

 

Flint Scorers:

A Brewster 20pts

D Fletcher and S Jones 9 pts each

 

13 and Under

Hamilton 46, Flint 40

Ham. Scorers:

Sami Jahan, Diar. ALkady – 10pts

Isasiah Pakkinon – 8pts

Flint Scorers:

G Cedric – 11pts

A Sanders – 10pts

 

14 and Under

Flint 62, Hamilton 61

Ham. Scorers:

Andrew Bartlett 18

Antoine Vernon 15

Flint Scorers:

Jakaview Lewis 24

 

15 and Under

Flint 64, Hamilton 46

Ham. Scorers:

Rueadale Williams 24

Maliek Gordon 9

Flint Scorers:

Jaylen Rutherford 16

 

16 and Under

Flint 66, Hamilton 49

Ham. Scorers:

Andy Nigobila 17

Aaron Gibson 11

Flint Scorers:

Quay Burks 15

 

17 and Under

Flint 105, Hamilton 65

Ham.  Scorers:

Mustafa Ismail 18

Flint Scorers:

Rashad Johnson 33

 

GIRLS BASKETBALL

Sat. Aug. 9

15 and Under

Flint 59, Hamilton 38

Ham. Scorers:

Julia Sylvester 12pt.

Fatima Bah 10pt.

Lauren Perron 6pt.

 

17 and Under

Flint 52, Hamilton 29

Ham. Scorers:

Alcian Satchel 10pts

Kiana Collins-Lewis 5pts

Lilliian Aboagye and Ruth Kamba 4pts

 

DARTS

Sat. Aug. 9

Adult Darts

Flint 63, Hamilton 51

Flint Scorers:

180 points – Greg Strand 2, Grant Benbrook 2, Ryan Killan 1, Kevin Killan 4

Hamilton Scorer:

Barrin Parke 2

 

FLAG FOOTBALL 

Sat. Aug. 9

Hamilton 26, Flint 24

Ham. Scorer:

Logan McKerracher 2 touchdowns

Flint Scorer:

Kahlil Brown Reeves 2 touchdowns

 

GOLF

Sat. Aug 9

All Ages

Hamilton 17, Flint 13

Low Scores For Flint

Male – Jeff Houge

Female – Logan Miller

 

Hamilton Golfer – Mathias Krauss – Hole in One – (Brookwood Golf Course – Hole #11, Par 3)

Observed by:  Mr. & Mrs. Silpoch, and Mr. Sheehan

(Mathias is 12 years of age, and has now recorded 3 Holes in One)

 

 

 

Adults – Hamilton 8, Flint 4

Hamilton players: Jeff Bedham 82, Lawrence Beauchamp 112, Brendan Heinz 74

Flint players: Jeff Houge 83, Richard Robart 96, Glen Drake 86, Gregory Wilcox 90

 

GYMNASTICS

Sat. Aug. 9

Flint 297.7, Hamilton 293.88

   

 

BOYS HOCKEY

Sat. Aug. 9

10 and Under

Hamilton 18, Flint 1

Hamilton Scorers:

Jackson Spraggon 6 goals

James Guo 3 goals

Noah Reinhart 1 goal 4 assists

Flint Scorers:

Mason Czarnecki 1 goal

 

12 and Under

Hamilton 9, Flint 2

Ham. Scorers:

Johnathon Vento 2 goals 1 assist

Luc Picone 1 goal 2 assists

Jacob Guilbeault 1 goal 2 assists

Flint Scorers:

Dylan McMullen 1 goal 1 assist

Dylan Wendel 1 goal

 

14 and Under

Hamilton 13, Flint 1

Ham. Scorers:

Derek Raposo 2 goals 2 assists

Mikey McCrum 3 goals

Liam Jacobs 1 goal 3 assists

Andrew Hanaka 2 goals

Isaac Taylor 2 goals

Flint Scorer:

Max Hendrickson 1 goal

 

 

 

SKEET

Flint 970/ Hamilton 949

Hamilton scores:

B Garneau 98

F Dykstra 98

F Humphries 98

J Kapron 97

J Ball 96

M Hollingshead 95

C Ball 94

B Todd 93

W Wong 91

W Nikolic 89

 

BOYS SOCCER

Sat. Aug. 9

12 and Under

Flint 9,             Hamilton 3

 

14 and Under

Flint 9,             Hamilton 3

 

16 and Under

Flint 4,             Hamilton 1

Flint Scorers:

Nolan McDowall, Francisco Valdovinos, Austin Bell

 

18 and Under

Flint 2,             Hamilton 0

Flint Scorers: Jacob Brennan, Connor Smith

 

GIRLS SOCCER

Sat. Aug. 9

12 and Under

Flint 4, Hamilton 1

Flint Scorers

Tanuja Boggan, Natalie Dehring, Madison Speer, Katie Bishop

 

14 and Under

Hamilton 4, Flint 3

Flint Scorers:

Sadah Duvernois, Angel Fenner, Marrisa Gatica

 

 

16 and Under

Flint 5, Hamilton 1

Flint Sorers:

Amay Cszewski, Alexis Kelly, Kaitlyn Sarrea, Anissia Dell

 

18 and Under

Flint 8, Hamilton 1

Flint Scorers:

Kaylan Lettel, Kaylan Barron, Anissia Dell, Jessica Bontamasi, Hunter Johnson, Madeline Martin

 

SOFTBALL

Sat. Aug. 9

Flint wins category by default

 

SWIMMING

Sat. Aug. 9

Flint 598, Hamilton 574

Hamilton swimmers set 10 CANUSA swimming records at the 57th CANUSA Games this weekend.  Olivia Strevett set 3 in the Girls 15-17 200 Individual Medley, 500 Freestyle, and the 200 Freestyle (dated back to 1993).  Bryce Kwiecien-Delaney, 17, set 4 records in the Boys

15-17 50 Freestyle, 100 Backstroke (from 1995), 200 Freestyle, and 100 Freestyle (from 1997).  Sarah Hodge, 16, set a record in the Girls 15-17 50 Freestyle, while Dion Renaud, 14, set 2 records in the Boys 13-14 50 Freestyle and 100 Backstroke (from 1997).

 

 

TENNIS

Sat. Aug. 9

Flint 3, Hamilton 3  –  The tie goes to Hamilton

 

Youth Singles

Harrison Watson (Flint) vs David Myers (Hamilton) 6-1, 6-0

Toma Shngoo (Flint) vs Tanha Oraa(Hamilton) – 6-2, 6-2

 

Youth Doubles

Watson & Shngoo (Flint) vs Meyers & Oraa (Hamilton) 6-2, 6-1

 

Adults Singles

Joseph Kircher (Flint) vs Robert Petrician (Hamilton) 6-4, 6-0

Rebecca McLogan (Flint) vs Marta Kocemba (Hamilton) 6-0, 6-2

 

Adults Doubles

Joesph Kircher & Rebecca McLogan (Flint) vs Robert Petrican & Marta Kocemba 7-6, 6-3

 

TRACK & FIELD

Sat. 9

Combined Team Scores

Flint 365, Hamilton 221

Place Team Points

Flint 649, Hamilton 355

 

Individual

Girls 11 & Under Flint 42/ Hamilton 35

Boys 11 & Under Flint 39/ Hamilton 8

Girls 12 & 13 Flint 48/ Hamilton 32

Boys 12 & 13 Boys Flint 57/ Hamilton 25

Girls 14 & 15 Flint 51/ Hamilton 47

Boys 14 & 15 Flint 53/ Hamilton 36

Girls 16 & 17 Flint 47/ Hamilton 24

Boys 16 & 17 Flint 28/ Hamilton 14

 

GIRLS 9-11                                                                 

SHOT PUT        3RD     CHLOE PERRIN                                    21’11″

LONG JUMP    1ST      CHLOE PERRIN                                    11’4″

LONG JUMP    3RD     NKEM AKOLEMNNADI                        8’3″

100M   2ND     CHLOE PERRIN                                                14.36

100M   4TH      NKEM AKOLEMNNADI                                    14.7

400M   1ST      GRACE GUALTIER                                            1;28.76

400M   4TH      NKEM AKOLEMNNADI                                    1;31.76

4X100M RELAY           1ST

GIRLS 12-13

LONG JUMP    2ND     MARGARET KAGGWA             10’7″

LONG JUMP    3RD     JAHSONNA MERRIFIELD                     9’11″

100M   3RD     KAIA RYERSON                                                14.44

100M   4TH      MAGGIE KAGGWA                                          14;45

400M   3RD     KAIA RYERSON                                                1:18

1500M 1ST      GRACE GUALITIERI                                          6;31

4X100M RELAY           1ST

GIRLS 14-15

SHOT PUT        3RD     ANNA RICKARD                                   28’11″

SHOT PUT        5TH      ARWEN ROUSELL                                20’7″

SHOT PUT        6TH      NICOLE SOBOLEWSKI             19’7″

100M   2ND     ERYN READER                                     13

100M   5TH      JAHSONNA MERRIFIELD                                 15.3

100M   6TH      MALAZ ISMAIL                                                15.62

1500M 1ST      NICOLE SOBOLEWSKI                         05:52.3

LONG JUMP    1st JASMINE ALMAGUER SHELDRICK 13’7″

LONG JUMP    3RD     MALAZ ISMAIL                                    11’9″

LONG JUMP    4TH      PRISCILLA KAGGWA                9’11″

400M   3RD     NICOLE SOBOLEWSKI                         1:15

400M   4TH      MALAZ ISMAIL                                                1:16

400M   5TH      JOHSONNA MERRIFIELD                                 1:33

4X100M RELAY           2ND

GIRLS 16-17

SHOT PUT        2ND     TARA WILLIAMS                                  25’6″

LONG JUMP    3RD     TARA WILLIAMS                                  12’4″

LONG JUMP    4TH      WHITNEY SARJEANT               11’9″

100M   3RD     TARA WILLIAMS                                              13.46

100M   5TH      WHITNEY SARJEANT                           14.08

100M   6TH      ANNA RICKARD                                               16.55

4X2100M RELAY         1ST

 

BOYS 10-11                                                    

100M   3RD     RASHAUN SMITH                                            15;32

400M   3RD     RASHAUN SMITH                                            24;26

BOYS 12-13

HIGH JUMP     1ST      SPENCER MURRAY                              5’4″

100M   2ND     SPENCER MURRAY                                          13;51

100M   3RD     JAMIR GRAY                                                    13;53

400M   1ST      JAMIR GRAY                                                    01:02.2

4X100M RELAY           2ND

BOYS 14-15

HIGH JUMP     2ND     TERRENCE WHITTAKER                      5″2′

100M   3RD     DEVON SMITH                                                11.65

100M   4TH      IKE USIFO                                                        11.8

100M   5TH      MARQUS ROOKWOOD                                   11.87

400M   2ND     DEVON SMITH                                                54.74

400M   3RD                 TERRANCE WHITTAKER                      38:24.0

400M   6TH      IKE USIFO                                                        01:02.2

1500M 1ST      TERRENCE WHITTAKER                                  05:05.5

4X100M RELAY           2ND

BOYS 16-17

100M   3RD     COLTON MASON                                            11.7

400M   2ND     COLTON MASON                                            57.01

4X100M RELAY           1ST      HAMILTON

GIRLS VOLLEYBALL

Sat. Aug. 9

16 and Under

Hamilton 3, Flint

(25 – 22, 25-22, 25- 15 Hamilton)

 

18 and Under

Flint 3, Hamilton 1

(26- 24 Flint, 27-25 Hamilton, 25 – 19 Flint, 25-16 Flint)

 

10-PIN BOWLING

Sat. Aug. 9

Flint 156, Hamilton 60

Head to head

15 Under Girls – Shellbie Smith-Rizzi high game 107 high series 295

15 Under Boys – Louie Kiss high game 234 high series 621

 

21 Under Girls – Zoey Male high game 154 high series 430

21 Under Boys – Brody Ostrosser high game 300

- David Minnes high series 610

 

In a head to head match both Brody Ostrosser of Hamilton and Jordan Nunn of Flint scored 300 points, a first time event in the history of the CANUSA Games and a 300 game has only been scored once before in 2009 to current Hamilton Bowling coach, Travis Cauley when he played on the 21 and Under team.

 

Comments

Leave a Reply